پیوندها
آمار بازدید کنندگان
بازديدکنندگان اين صفحه: 892
بازديدکنندگان امروز: 101
کل بازديدکنندگان: 101967
بازديدکنندگان آنلاين: 2
زمان بارگزاري صفحه: 0.4844 ثانيه
توصیه در سفرهای خارجی

ملزومات سفر : ( قابل توجه کسانی که برای بار اول می خواهند به سفر خارجی بروند )

  تهيه گذرنامه (پاسپورت)

 بر اساس قوانين معاهده بين المللی، گذرنامه مدرکی است که از طرف دولت صادر می گردد و در آن خطاب به کشورهای خارجی عنوان شده که فرد دارنده اين مدرک تبعه کدام کشور است و تقاضا شده تا زمانی که در خارج از کشور به سر می برد از حمايت و کمک های قانونی آن کشورها برخوردار گردد. گذرنامه يک مدرک مسافرتی ضروری و قابل کنترل برای مقامات امنيتی و مهاجرت است که در مرزها شما را متوقف و در صفحات داخلی آن تاريخ ورود و خروج را ثبت می نمايند.

اخذ ويزا (رواديد)

ويزا مجوز ورود شما به کشور مقصد می باشد که قبل از سفر بايد از کنسولگری، سفارت يا کاردار سفارت کشور مقصد اخذ می گردد متناسب بودن ويزا با نوع فعاليت مسافر (تجاری، توريستی، دانشجويی، علمی و...) جهت اخذ آن بايد با بخش کنسولی کشور مقصد تماس گرفت

کسب اطلاعات ذيل نيز حائز اهميت است.
 
۱- شرايط و مدارک مورد نياز اخذ ويزا و مدت زمان صدور آن.
۲- واکسيناسيون در مقابل بيماريها و ارائه مدرک مربوط به سلامت جسمانی جهت ورود يا عبور از يک کشور.
۳- موانع و محدوديت های ارزی (آيا مجاز به ورود با پول محلی هستيد؟ آيا مجاز به ورود با ارز دلار يا يورو هستيد؟)
۴- برای تبديل ارز از چه محلی بايد اقدام کرد؟
 
۵- گواهی پزشکی مورد نياز برای هر گونه نسخه دارويی که قصد داريد با خود حمل کنيد و اطلاع از خدمات بهداشتی و درمانی در مواقع ضروری.
۶- از ورود چه کالاها يا وسايلی جلوگيری بعمل می آيد؟
۷- مجوز و محدوديت مسافرت داخلی در کشور مربوطه چگونه می باشد؟

    توصيه های قبل از سفر

    ۱- اگر نياز به مسافرت بعدی داريد، به خاطر اينکه مجبور نباشيد برای ديدار بعدی ويزا بگيريد سعی نماييد ويزايی با مدت اعتبار طولانی تر بگيريد.
۲- از تمامی صفحات گذرنامه و ويزا دو سری فتوکپی تهيه نموده و يک سری را در منزل گذاشته و يک سری را با خود حمل نماييد تا در صورت سرقت يا مفقود شدن گذرنامه از آن استفاده نماييد.
۳- به منظور جلوگيری از اتلاف وقت، مقداری پول رايج کشور مورد نظر برای تأمين مخارجی از جمله هزينه تاکسی فرودگاه تا محل اقامت و مانند آن تهيه کنيد.
 
۴- شماره ی تلفن سفارت جمهوری اسلامی در کشور مورد نظر و شماره ی تلفن هتل، محل اقامت و شماره ی تلفن همراه همسفران و سرپرست گروه را در دسترس داشته باشيد.
 
۵- تلفن همراه خود را جهت استفاده در کشور مورد نظر با مراجعه به مخابرات رومينگ کنيد و رعايت موارد حفاظتی در صحبت با تلفن همراه ضروری است (از ذکر مسايل اداری و نتيجه مأموريت و ملاقات ها و برنامه های ديدار خود و... جداً پرهيز شود).
 
۶- ارز مورد نياز خود را از بانک و يا صرافی های معتبر تهيه نماييد (شماره های سريال ارز خود را يادداشت نماييد).
۷- همراه داشتن سوابق پزشکی در صورت داشتن بيماری خاص.
 
۸- کسب اطلاعات بهداشتی و آگاهی از جدول مربوط به بيماری های موجود در کشور مقصد (به سايت بهداشت  جهانی مراجعه نماييد).
 
۹- از چمدانی استفاده نماييد که دارای بند برای انداختن روی شانه است يا دارای چند دسته است و به دست شما آسيب نمی رساند. برای حمل بارهای سنگين از چمدان چرخدار استفاده کنيد.
۱۰ -از لباسهايی که راحت بوده و جلب نظر نمی کنند استفاده نماييد.
 
۱۱- برای دريافت آخرين اطلاعات در مورد راحت ترين برنامه ها و محل های سکونت، تسهيلات مسافرتی و برنامه ريزی دقيق از افرادمعتمدی که به تازگی از آن کشور برگشته اند ارتباط برقرار کنيد.
۱۲- قبل از سفر سعی کنيد يک ديد کلی از کشور مقصد بدست آوريد. بدين منظور می توان از سايت وزارت امو خارجه استفاده نماييد و يکسری اطلاعات کلی از جمعيت، وسعت شهرهای مهم، آب و هوا آداب و رسوم، نوع حکومت، سياست، مقررات، زبان، مذهب، نژاد، روزهای ملی، واحد پول و... کسب کنيد.
۱۳- اطلاعات کلی راجع به مسير پرواز، نوع و شماره ی پرواز، مدت زمان احتمالی سفر و زمان تقريبی برگشت را در اختيار يک عضو خانواده يا فاميل يا آشنای مورد اعتماد قرار دهيد.

  فهرست اقلام ضروری:

۱- فرهنگ لغت جيبی يا کتاب مکالمات روزمره خارجی (از نحوه پيدا کردن واژه هايی مثل کمک، پليس، آتش و... اطمينان حاصل کنيد) .
۲- نقشه کوچک و راهنمای توريستی.
۳- دفترچه يادداشت، دفترچه آدرس، قطب نما و مهر نماز.
۴- به منظور استفاده از وسايل برقی با ولتاژهای خارجی يک آداپتور نياز خواهيد داشت.
۵- باطری برای دوربين، ساعت مچی، چراغ قوه کوچک، ماشين حساب.
۶- سشوار کوچک، اتوی مسافرتی و ساعت کوکی مسافرتی کوچک.
 
۷- مسواک، خمير دندان، ماشين ريش تراش، شانه، صابون، جای صابون پلاستيکی، اسپری يا مواد ضد بوی بدن (غير مايع باشد بهتر است)، کرم ضد آفتاب، سنجاق قفلی، سوزن و نخ با تعدادی دکمه اضافه پيراهن.  
۸- مسکن تجويز شده توسط پزشک، داروی ضد اسهال، قرص سرماخوردگی، تعدادی ليوان يک بار مصرف، آنتی بيوتيک ها مانند: تتراسايکلين، اريترومايسين، سفالکسين، چسب زخم، پماد يا مرهم برای گزيدگی نيش حشرات، عينک آفتابی، چند بسته شکلات و يک بسته چای کيسه ای.

 توصيه های لازم در حين سفر:
 
۱- اسم و شماره ی تلفن و آدرس خود را نوشته و در جای مخصوص ساک قرار دهيد. مدارک خود را در ساک دستی که با خود به داخل هواپيما حمل می نمايد، قرار دهيد. از قرار دادن پاسپورت و مدارک مهم در ساک بزرگ که تحويل بار هواپيما می دهيد، خودداری نماييد.
 
۲- مواظب بارهايی که جهت بارگيری هواپيما می دهيد باشيد، دقت کنيد برچسب بارها به آنها چسبيده و ته برگ برچسب ها نيز به بليط شما الصاق شده باشد و از حضور در جاهای شلوغ فرودگاه دوری نماييد.
۳- قفل کردن چمدانها يک اقدام احتياطی خوب در جهت مقابله با سرقت و يا اشتباه باز شدن چمدانهاست.
 
۴- سعی کنيد روز قبل از پرواز غذای زياد نخوريد و در داخل هواپيما غذای سبک ميل نماييد و به جای کفش نو از کفش راحت استفاده کنيد.
۵- به محض رسيدن به هر کشوری بلافاصله ساعت خود را با ساعت محلی تنظيم نماييد تا بتوانيد به موقع به برنامه های مورد نظر برسيد
۶-  وقتی به مقصد رسيديد گذرنامه و ويزای خود را برای ارائه در دسترس داشته باشيد و بعد از کنترل گذرنامه به مهر ورود و خروج و نيز تاريخ های مربوطه که در گذرنامه شما ثبت می شود توجه کنيد. در صورت وجود اشکال سريعاً موضوع را پيگيری کنيد.
 
۷- هنگام رفتن به گمرک جزو اولين يا آخرين نفرات صف نباشيد.
 
۸- در فرودگاه باجه اطلاعات و تابلوهای راهنما پاسخگوی نياز شماست.
 
۹- اگر برای رفتن از فرودگاه به محل اقامت وسيله ای از قبل مهيا نشده، حتماً از تاکسی فرودگاه استفاده کرده و از کرايه وسايل نقليه متفرقه بپرهيزيد و هنگام سوار شدن به تاکسی دقت بيشتری نموده و سوار اولين تاکسی که هنگام خروج شما از مقابل شما عبور می کند نشويد چرا که ممکن است راننده از قبل منتظر شما بوده باشد. هرگز از پياده شدن از تاکسی که در آن احساس امنيت نمی کنيد و يا راننده آن مشکوک به نظر می رسد هراسی نداشته باشيد، قبل از رسيدن به مقصد با راننده در مورد کرايه صحبت کنيد نه بعد از آن.

بازگشت به ميهن:
 
۱- توجه داشته باشيد بليط برگشت را قبلاً به تأييد برسانيد حتی اگر بليط برگشت شما OKاست باز هم از به تأييد رساندن بليط غفلت نکنيد. زيرا برخی از شرکتهای هواپيمايی از مسافرانی که بليط خود را تأييد نکرده اند کرايه اضافی درخواست می نمايند. همچنين برخی از شرکتهای هواپيمايی می خواهند که شما ۲۴ ساعت مانده به پرواز، بليط خود را مجدداً تأييد نماييد.
۲- از آوردن اشيای ممنوعه به فرودگاه خودداری نماييد چرا که ممکن است عوامل امنيتی فرودگاه به شما مشکوک شوند.
۳-از قبول هر گونه بسته ای از افراد ناآشنا جهت انتقال به کشور (يا برعکس) خودداری نماييد چرا که ممکن است يک کالای ممنوع يا قاچاق تحويل شما شود و اين امر می تواند به بازداشت شما منجر گردد.
 
۴- از خريداری اجناس حجيم از قبيل يخچال و تلويزيون خودداری نماييد. بار مجاز برای هر مسافر حداکثر ۲۰ کيلوگرم می باشد و جهت اضافه بار به ازای هر کيلوگرم مبلغی دريافت می شود.
۵- در هنگام بازگشت، اشيای ممنوعه از قبيل چاقو، قيچی، ناخن گير، تفنگ اسباب بازی، آتاری و اسباب بازيهای کنترل دار و باطری دار، سرويس کارد و چنگال و بطری شيشه ای را حتماً داخل بارهای تحويلی قرار دهيد.

آسيب های اخلاقی:
 
عدم توجه به فضايل انسانی، تقوای فردی  می تواند منجر به عدول از چهارچوب های اخلاقی و شرعی گرديده و ضمن انحراف از اهداف سفر باعث اعمال بزهکارانه ديگر و امکان سوء استفاده از فرد در موضوعات مختلف، بازداشت و حبس، صدمات جانی و مالی و... را فراهم آورد. محورهای غالب اين نوع آسيب ها به شرح ذيل می باشد:
۱- تبعات ناشی از برقراری روابط نامشروع.
۲- تبعات ناشی از شرکت در قمار و فعاليتهای مشابه از قبيل بليط بخت آزمايی و...
۳- تبعات ناشی از استعمال مواد مخدر يا استفاده از مشروبات غيرمجاز.
۴- تبعات ناشی از حضور در اماکن ضداخلاقی که از نظر قوانين جمهوری اسلامی ايران ممنوع می باشد.
۵- تبعات ناشی از همراه داشتن يا قاچاق مواد مخدر و ديگر اقلام ممنوعه از قبيل ارز، اشيای عتيقه، داروهای غيرمجاز و...

آسيب های امنيتی:

اصولاً مسافرت فرد يا گروهی از کشوری به کشور ديگر به عنوان يک فرصت مناسب برای سرويسهای اطلاعاتی و امنيتی کشور ميزبان تلقی می شود.سرويس های اطلاعاتی و گروههای معاند با نظام، مترصد تخليه اطلاعاتی و يا جذب مسافران به عنوان يک منبع خبری می باشند. موضوعات مورد علاقه آنان می تواند مواردی باشد که برای هموطنان مسافر، اطلاعات عادی و معمولی تلقی می شود و در اين راستا رؤسای دانشگاه ها،  معاونين، مديران ، اساتيد، دانشجويان و کارکنان دولت برای سرويس های اطلاعاتی، ارزشمند محسوب می شوند.
 
دستگاه های امنيتی و اطلاعاتی کشور ميزبان از زمان مراجعه افراد برای اخذ رواديد و مصاحبه در سفارت به آنها به ديد تهديد و فرصت می نگرند و پس از آنکه از طريق مراقبت، مصاحبه و تحقيق، صحت اظهارات افراد مبنی بر اهداف عادی (تحصيل، بازديد علمی، زيارت، شرکت در همايش علمی و...) احراز گرديد، باز هم با توجه به ميزان اهميت شخص و دسترسی وی به اطلاعات تا مدت زمان لازم او را تحت مراقبت و توجه سرويس های مذکور، مانند اقداماتی از قبيل نصب ميکروفن يا دوربين مخفی در محل اقامت ، وارسی مخفيانه لوازم شخصی، کنترل مکالمات تلفنی، شناسايی نقاط ضعف جهت استفاده مقتضی (پول، جنس مخالف، مقام و...)، استفاده از تهديد يا تطميع (از طريق درست کردن پاپوش، درگيری ساختگی و شکايت و احضار توسط پليس، جاسازی مواد ممنوعه داخل وسايل و...)، تعقيب و مراقبت غيرمحسوس و... قرار می دهند.

توصيه های امنيتی و حفاظتی در کشور بيگانه:
 
۱- نشان ندادن مدارک و پول در جوامع عمومی و مکان های پرجمعيت.
۲- جلب توجه نکردن و اجتناب از رفت و آمد به تنهايی در شب و يا در مکانهای خلوت يا مشکوک و خودداری از سوار شدن به غير از خودروهای نقليه عمومی.
۳- خودداری از فروش گردنبند، انگشتری، ساعت و زينت آلات و دوری کردن از اشخاصی که برای خريد به شما مراجعه می نمايند و در خريد دقت نماييد که تنها کالای مجاز را خريداری نماييد.
۴- مراقبت از مدارک، پول، اشيای پر ارزش و...
۵- عموماً در هنگام ورود به کشور مقصد ، افراد ناشناس و بعضاً ايرانی، با عناوين مختلف از جمله مترجم، راهنما و... به شما مراجعه نموده و پيشنهاد مساعدت به شما را دارند، توصيه می گردد به آنها اعتماد ننموده و حتی هدف از مسافرت خود را نيز به ايشان بازگو ننماييد.
۶- با توجه به آگاهی نمايندگی های جمهوری اسلامی از مقررات کشور مقصد، در صورت بروز هر گونه مشکل يا نياز به هر گونه راهنمايی بلافاصله و بدون ترديد با مراجعه به نمايندگی ها از راهنمايی و مساعدت آنها استفاده نماييد.
۷- مدارک هويتی و مسافرتی خود مثل گذرنامه، شناسنامه و... را به هيچ عنوان و تحت هيچ شرايطی در اختيار افراد ناشناس قرار ندهيد، چرا که در صورت وقوع هر گونه مشکل يا سوء استفاده از اين مدارک توسط هر شخص ديگر، مسئوليت آن بر عهده شما خواهد بود.
۸- چنانچه گذرنامه خود را برای انجام سفر در اختيار شرکت مسافربری قرار داده ايد حتماً نسبت به اخذ رسيد آن با درج زمان تحويل گذرنامه اقدام نماييد.
۹- چنانچه به هر دليل توسط پليس محلی بازداشت شديد بلافاصله از مأمورين بخواهيد به استناد ماده ۳۶ کنوانسيون وين ناظر بر امور کنسولی، مراتب را سريعاً به سفارت يا نزديکترين سرکنسولگری جمهوری اسلامی ايران اطلاع دهند و چنانچه زبان محلی را نمی دانيد، از امضای هر گونه اوراق و اسناد خودداری فرماييد.
۱۰- اگر با افراد مستی مواجه شديد، سعی کنيد که به او توجهی نکنيد، اگر انجام چنين کاری غيرممکن است حواس او را پرت کرده و به راه خود ادامه دهيد و به خاطر داشته باشيد که ممکن است که او حقيقتاً مست نباشد، بلکه سارق يا جيب بر باشد.
۱۱- مليت خود را فاش نکرده و از خيابانهايی که تردد وسايل نقليه بيشتر است استفاده کرده و به صورت گروهی سفر نماييد.
۱۲- اطاعت از دستورات سرپرست گروه يا رئيس هيأت همراه را در طول سفر در نظر داشته باشيد.
۱۳- از قرار دادن کارت شناسايی ، گذرنامه و پول خود در جيب عقب شلوار بپرهيزيد و آنها را در جيب داخل که دارای دکمه و زيپ باشد قرار دهيد. در صورت امکان از کيف های کمری يا کيف هايی که از گردن آويزان می شود و داخل لباسها جای می گيرد، استفاده کنيد.
۱۴- سعی نماييد تنها به بازار يا خيابان نرويد، گشت و گذار دسته جمعی امنيت شما و دوستانتان را افزايش می دهد.
 
۱۵- در سفرهای علمی يا ورزشی، کارت هويتی از سوی برگزارکنندگان به شما ارائه می گردد، سعی کنيد هميشه آن را همراه داشته باشيد.
 
۱۶- قبل از اينکه از هتل خارج شويد کارت هتل را از پذيرش بگيريد، چرا که در صورت گم شدن می توانيد با نشان دادن کارت هتل به پليس يا راننده تاکسی، به هتل برگرديد.
۱۷- اسم هتل، خيابان اصلی هتل، نام ايستگاهی که در آن اتوبوس يا مترو پياده يا سوار شده ايد را به زبان محلی به خاطر بسپاريد.
۱۸- از برقراری ارتباط با گروههای معاند با نظام و عناصر ضد انقلاب خودداری کنيد.
۱۹- تبديل ارز در بانکهای رسمی کشور مقصد و خودداری از تبديل ارز در بازار آزاد (بازار سياه).
 
۲۰- گذرنامه خود را همراه خود به شهر نبريد، مگر آنکه به آن نياز داشته باشيد. سرقت گذرنامه از سرقتهای معمولی خيابانی است.
۲۱- سعی کنيد اگر جايی می رويد حتماً يک نفر از رفت و برگشت شما اطلاع داشته باشد تا در صورتی که اتفاقی برای شما افتاد، آن فرد نگران تأخير شما شود.
۲۲- از نزديک شدن به صحنه هايی نظير تصادفات، درگيری، تجمع، تظاهرات خيابانی، آتش سوزی و... خودداری کنيد.
 
۲۳- مقررات عدم عکس برداری از اماکن ممنوعه را همواره رعايت نماييد. هنگامی که به بعضی از مراکز با تابلو و بی تابلو مانند مراکز پليس، ارتش، مذهبی، فرهنگی، وزارت خانه ها و... روبرو می شويم بايستی در نظر داشته باشيم که تهيه عکس از آنها ممنوع بوده و عکسبرداری آز آن منجر به دستگيری و پرداخت جريمه می شود.
۲۴- عدم ابراز هر گونه همدردی با اتباع کشور ميزبان در مواقعی که به علل گوناگون از کشور متبوعه خود اظهار نارضايتی می نمايند و دخالت در امور سياسی و کشاندن افراد کشور مزبور به بحث سياسی و...
۲۵- عدم تماس با افراد غير مجاز (افرادی که شغل خاصی ندارند).
 
۲۶- در خيابان های شلوغ شهر و محله های بدنام وارد نشويد. گاهی حتی پليس نيز جرأت وارد شدن به اين محله ها را ندارد.
 
۲۷- عدم تماس با اتباع ساير کشورهايی که در کشور ميزبان اقامت داشته و ناشناس هستند.
۲۸- عدم خروج از حداکثر شعاع تعيين شده در کشور ميزبان.

مسائل ايمنی در هتل:
 

۱- به محض ورود به هتل سعی کنيد دربهای خروج اضطراری و محيط های امن را مرور و شناسايی کنيد.
۲- بعد از ورود به اتاق، حتماً درب را از داخل قفل نماييد.
۳- هنگام استفاده از دستشويی و حمام اگر در اتاق تنها هستيد، درب دستشويی را باز بگذاريد.
۴- در اغلب موارد، درون يخچال هتل پر از نوشيدنی است که در صورت مصرف، پول آن هنگام تحويل هتل، حساب می شود.
 
۵- پس از خروج از اتاق درب آن را قفل نموده و کليد را به پذيرش تحويل دهيد.
 
۶- در صورتی که هتل دارای سونا و استخر مختلط بود، از رفتن به اين مکان ها خودداری نماييد.
 
۷هنگام خروج از هتل، از جا گذاشتن اسناد و مدارک، پاسپورت، پول و جواهرات در اتاق خودداری نماييد و سعی کنيد آنرا به صندوق امانت هتل تحويل داده رسيد دريافت نماييد.( هر چند امکان دسترسی و کپی برداری از اين مدارک برای سرويس های اطلاعاتی وجود دارد ) به ياد داشته باشيد که خدمه هتل برای نظافت حتماً به اتاق شما سر خواهد زد.
 
۸- در صورتی که اسناد مهم علمی يا اداری به همراه داريد، هرگز آنرا از خود دور نکنيد و اگر دارای طبقه بندی بود آنرا حتی به صندوق امانت هتل هم تحويل ندهيد، چرا که ممکن است مورد بهره برداری قرار بگيرد.
۹- از دعوت افراد خارجی به اتاق خود اجتناب نماييد.